Detsembrikuu raamatusoovitus
Autor: Liisa Rajamets
Toimetaja: Astrid Mägi
Susan Cain „Vaikne jõud. Introverdina maailmas, mis ei lakka rääkimast“
Ma olen alati olnud vaikne ja pigem omaette hoidnud. Ma ei ole kunagi olnud kuskil liider või väga varmalt oma arvamusi asjade kohta välja öelnud. Loengus ei lähe ma naljalt võõra inimese kõrvale istuma, teen seda ainult siis, kui mujal kohta ei ole. Ma parema meelega räägin inimestega silmast silma kui avaldan oma mõtteid suuremas seltskonnas. Aga nagu ütles Mahatma Gandhi „Vaid leebelt on võimalik maailma raputada“.
Kui ma võtsin kätte Susan Caini raamatu „Vaikne jõud. Introverdina maailmas, mis ei lakka rääkimast“, siis tundsin end väga paljudes asjades ära. Tänapäeva maailmas, kus (enese)müügikunst ja esinemisoskused on üliolulised, on oluline meeles pidada, et kõik inimesed ei ole ühtemoodi ning säilitada (enese)väärikus. See raamat aitas minul üles leida oma tugevused, et neid edasi arendada, mitte üksnes üritada olla keegi, kes ma ei ole. Cain räägib küll Ameerikast ja sealsest ekstravertsest ühiskonnast, kuid väga paljud teemad, millest ta räägib, on üldinimlikud ning neid tasub meeles pidada ka siinmail.
Cain räägib raamatus kuivõrd eripalgeline võib introvertsus olla. Üks huvitav näide on professor Brian Little, kes peab kirglikult loenguid ning teeb vägagi edukaid ettekandeid, ent ometi on äärmuslik introvert. Või siis katse, kus sidruniviil pannakse suhu ning kui ila voolama hakkab, on tegu introverdiga. Susan Cain kirjutab ladusas stiilis, ometi tõsistele psühholoogilistele uurimustele viidates, introvertsusest ja ekstravertsusest ning illustreerib neid elavate näidetega, mis teeb lugemise äärmiselt nauditavaks.
Raamatu boonus on see, et lisaks teooriatele on seal ka soovitused, nii introvertidele endile kui ka ekstravertidele, kes töötavad koos introvertidega.
Kes aga praegu ei jõua raamatu järele haarata, leidke 18 minutit, et vaadata ära Susan Caini TED-kõne, mis on väga liigutav ja silmiavav.