Kingad, mis kasvavad koos sinuga

Vahel piisab maailmamuutva protsessi käimapanekuks väikesest mõttest: „Miks me teeme asju ikka vanamoodi, kui see ei anna piisavalt head tulemust? Kas me saame leida parema lahenduse?“

Just nii tabas end mõtlemast Kenton Lee, kes viibis 2007. aastal Nairobis Keenias, et aidata lapsi, keda mõjutas AIDS/HIV. Kenton nägi palju noori, kellel oli probleeme jalanõudega. Kingad olid lastele liiga väikesed või oli jala paremaks mahtumiseks ära lõigatud kinganina. Loomulikult olid paljud lapsed ka paljajalu.

Probleemi lähemalt uurides avastas Kenton, et orbudekodu ei saa toetust kingade muretsemiseks ning tegelikult ei oleks see ka lahendus, kuna laste jalad kasvavad kiiresti ja juba kuue kuu möödudes oleks vaja uut paari.

Probleem ärritas Kentonit ja pani ta mõtlema. “Miks me annetama asju, mis ei sobi neile lastele?“ Ning kohe tabas teda mõte. “Kas poles hea, kui neil oleks kingad, mis kohanduksid ja laieneksid nii, et lastel oleks alati õiges suuruses kingad?“

Selle mõttega pani Kenton alguse organisatsioonile Because International, mille eesmärgiks on teha koostööd inimestega, kes elavad vaesuses, kuulata nende soove ning koos teha need tõelisuseks.

Koos oma meeskonnaga arendas Kenton välja geniaalse konseptsiooni kingast, mis koosneb trukkidest ja paeladest ning mille suurust saab kohandada vastavalt jalale. Uus „king, mis kasvab“ peab vastu kuni 10 aastat ning laieneb 5 kinganumbrit. Suurus „väike“ on mõeldud lastele eelkoolist kuni neljanda või viienda klassini ning suurus „suur“ kuni üheksandani. See tähendab, et lapsel on võimalik kogu koolitee läbi kõndida ainult kahe paari kingadega.

Korralikud jalanõud ei ole laste jaoks ainult mugavuse vaid ka terviseküsimus. Üle kahe miljoni inimese üle maailma kannatavad pinnase kaudu levivate parasiitide ja haiguste tõttu. Seega on uutel jalanõudel laste kaitsmisel oluline roll.

Kingade kujundamisel pöörati tähelepanu ka suurusele ja hinnale. Näiteks mahub ühte kohvrisse 50 paari kingi ning ühe paari annetamine maksab kõigest 10 dollarit. Annetatud jalanõud saadetakse puudust kannatavatele lastele üle maailma. Kenton ise tunneb, et nad on tõesti loonud midagi imelist ja meie nõustume.