Muudame maailma – üks samm korraga
Autor: Kärt Lehis
Toimetaja: Astrid Mägi
8. septembril toimus DD Akadeemia korraldatud inspireeriv ja motiveeriv avaüritus „Kuidas saada tudengist edukaks maailmamuutjaks?“. Aktiivsete maailmamuutjate esindajateks olid seekord kutsutud näitleja ja laulja Märt Avandi, moe-, teatri- ja filmikunstnik Reet Aus ning Tartu Ülikooli õppeprorektor ja teadlane Mart Noorma.
Külalised rääkisid oma tegemistest, uskumustest ja kogemustest. Kahe tunni jooksul jäi kõlama palju häid mõtteid, mida iga edasipüüdlik inimene peaks meeles pidama ja üle kordama.
Usk helgemasse tulevikku
Mart Noorma sõnul peaks inimese elu ja tegevuse aluseks olema usk helgemasse tulevikku. Me peame uskuma, et inimkonnal ja maailmal on võimalus. Meie ise peame panustama, leidma lahendusi ja hakkama saama.
Reet Aus kinnitas, et kuigi probleemid on suured, saavad kõik midagi ära teha, ei tohi lihtsalt lasta end heidutada. Mõelda tuleb sellele, kuidas luua muutus enda valdkonnas ja jõuda inimesteni läbi enda töö. Oma südameasjaks on Reet võtnud taaskasutuse ja upcycling‘u ehk väärtustava taaskasutuse protsessi, mille käigus antakse näiteks riidetööstuse ülejääkidele uus elu uute rõivaste näol. Koostöös Bangladeshi rõivatootja Beximcoga on kõiki kulusid ja jäätmeid vähendav tootmine viidud ka massidesse. 2014. aastal tehti ühistööna laulupeo särgid, mis toodeti Beximco ületoodangust ning mille tootmisel hoiti võrreldes tavapärasega kokku 91% vett ja 85% energiat. Reet tuletas kõikidele kuulajatele meelde kurba tõsiasja, et odavad riided saavad säilitada oma hinna ainult seetõttu, et nende õmblejad ei saa tehtud töö eest õiglast palka. Siin saame aga meie, kliendid, teha poes paremaid valikuid ja muuta nõudlust, mille järgi kaupa toodetakse.
Siht selgeks
Peale usu peab olema ka kindel siht. Märt Avandi kinnitas, et oluline on enda seest leida vastus küsimusele „Miks ma seda teen?“. Siis ei vii halb sõna rööpast välja, sest head sõna võib-olla ei tulegi. Avandi jõudis ise maailmamuutmiseni, või tema eelistuse järgi maailmaparandamiseni, läbi isikliku tragöödia. Hetkel on ta Eesti Vähihaigete Laste Vanemate Liidu esimees ja viis juba teist aastat läbi heategevuslikku Pardirallit. Märdi jaoks on inimese eksistentsi mõte parandada maailma. Alustamiseks on vaja empaatiat, tahtmist ja julgust suu lahti teha ning pihta hakata. Kindlasti ei tohiks head tehes oodata, et midagi vastu saaks, esiteks seetõttu, et kõigepealt saab vastu päid ja jalgu.
Reet Ausi sõnul aitab selgus endas teha lihtsamaks oma ideede selgitamise teistele. Sisemine selgus särab ka väljapoole ja muudab inimese ja tema ideed huvitavaks.
Tagasilöögid ei löö tagasi
Iga väiksema ja suurema ettevõtmisega kaasnevad alati tagasilöögid, mida tuletas meelde ka Mart Noorma. Moment, kus tundub, et kõik on tuksis, on hetk, kus tuleb üles ärgata ja endaga tegeleda. Reet Aus kasutab selliseid hetki, et analüüsida, mis läks valesti ja kuidas saaks teistmoodi proovida. Pidev uuesti tegemine võib tunduda kurnav, aga tegelikult on see võimalus arenguks, mis on kokkuvõttes olulisem kui võidud või tagasilöögid.
Raskete hetkedega saab hakkama ka sellele positiivsusele toetudes, mis tuleb üldisest tegutsemisest. Varem saavutatu annab enesekindlust ja teadmise, et saad hakkama. Seepärast tulebki järjest teha ja pingutada. Vahel on hea ka lihtsalt nutta või lasta probleemidel kaduda. Avandi meenutas suvel korraldatud Pardirallit ja inimeste emotsioone väikeste muudatuste üle ning leidis, et inimesed ei anna tihti endale aru, kuidas nad reageerivad või mida ütlevad. Olles teadlik sellest, et mõnikord võivad emotsioonid üle pea käia, saame neid olukordi märgata ning pöörata tähelepanu ka heale tagasiside andmisele, kuna see utsitab igaüht edasi.
Kõikide esinejate jutust jäi kõlama sõnum, et kergelt ei tule midagi. Ennast tuleb üles töötada ja saada kogemusi, mille kaudu on hea leida ühine keel ka teiste tegijatega. Reet Aus leidis, et tema elus on oma osa olnud ka soovimise jõul. Seega ei tohi unustada ka unistada. Alati võiks meeles pidada ka Mart Noorma lemmiktsitaati filmist „The Best Exotic Marigold Hotel“ – „Everything will be all right in the end… if it’s not all right then it’s not yet the end.“