Nädala nõuanne nr 13: Keskendu oma tugevuste arendamisele, mitte nõrkustele

Enda arendamisel tundub oma nõrkustega tegelemine loogilise sammuna, nõrgad kohad ongi ju need, mis vajavad parandamist. Kuigi see võib tunduda loogilise sammuna ei pruugi see siiski olla kõige õigem valik. Kõikidel inimestel on oma nõrkused ning see on ka täiesti loomulik. Mis Sind aga teistest erisatavad on just su tugevused – see milles sa oled nii hea, et inimesed ei märkagi su nõrkusi. Kui nõrkuste kallal töötamieks piisab sageli näiteks mõnel koolitusel käimisest või mingite harjutuste tegemisest, siis oma tugevuste arendamine on palju keerulisem. Siin on mõned asjad, mida võiks sealjuures meeles pidada:

Tugevate külgede arendamine nõuab teist lähenemist kui nõrkuste parandamine

Väga sageli tuleb ette, et kindlad oskused ja kompetentsid käivad käsikäes, nii on näiteks juhid, kes on väga ausameelsed, sageli ka otsustavad, otsekohesed ja optimistlikud. Otsekohesus ei muuda küll ühtegi juhti ausameelsamaks, kuid võimendavad seda omadust. Sellised oskused/omadused interakteeruvad omavahel. Kui soovid endas oma tugevusi arendada, siis keskendu nendele oskustele ja omadustele, mis on mingil määral üksteisest sõltuvad.

See töötab, sest on kooskõlas su huvidega 

Oma nõrkustega tegelemine on väga tüütu – tuleb vaeva näha selleks, et tõusta “alla keskmise” tasemelt “natuke üle keskmise” tasemele ja olgem ausad, tõenäoliselt ei saa neist oskustest kunagi su tugevused. Isegi kui saad sellel alal enam-vähem heaks, on su ümber palju teisi inimesi, kes saavad nendes valdkondades palju paremini hakkama. Seega on palju mõistlikum teha seda, mis sulle meeldib ja milles sa hea oled – see on palju meeldivam ja tõenäoliselt saadad neid asju tehes ka palju rohkem korda.

Ära muretse selle pärast, et midagi head on liiga palju

Kas oled kunagi kohanud mõnda juhti, kes oli liiga hea suhtleja, liiga ettenägelik, liiga hea strateeg? Vahest on tõesti võimelik muutuda liiga ühekülgseks ja kaotada silmist suurem pilt. Lahendus sellele ei ole aga selle oskusega vähem tegelemine, vaid sellega seotud liidriomaduste arendamine, nagu näiteks selge tagasiside andmine ja tunnustuse üles näitamine.

Loomulikult on hetki, kus lihtsalt peab tegelema oma nõrkustega. Aga kui mõelda selle peale, mis sind ja su organisatsiooni tõeliselt edasi viivad, siis on selleks ikkagi su tugevused – anna neile see tähelepanu, mida nad väärivad.

Allikas: Kokkuvõte Scott Edingeri blogipostitusest “Become an Extraordinary Leader” (Harvard Business Review)

Toome teieni iga nädala esmaspäeval mõne väikse nõuande, mida sellel nädalal paremini teha.


1 Response

  1. Hanna Paal ütleb:

    Väga hea soovitus! Olen ka ise viimastel aastatel just selle seisukoha poole kaldunud. Täida oma aeg nende asjadega, mis sulle tõeliselt meeldivad ja milles oled hea. Esiteks teeb see õnnelikumaks, rahuolevamaks, kuid kindlasti arendab veelgi neid olulisi omadusi, mis just sinus head on.