Õhufilter, mis kasutab sudu kalliskivide tegemiseks

FOTO: Gizmodo

Autor: Kertu-Liisu Ert
Toimetaja: Astrid Mägi

Disainer Daan Roosengaarde on Rotterdamis valmis saanud 7-meetrise õhufiltertorniga, mis suudab tunnis puhastada 30 000 kuupmeetrit õhku. Iga 1000 kuupmeetrit õhku sisaldab piisavalt suduosakesi, et nendest luua väike “kalliskivi”.

Suduosakeste kättesaamiseks kasutatakse patendeeritud ioontehnoloogiat, mis tarbib sama palju energiat kui tavaline veeboiler. Filtris asuv elektrood saadab positiivseid ioone õhku, kus need kinnitavad ennast suduosakeste külge. Seejärel juhib negatiivselt laetud pind ioonid koos suduosakestega tagasi filtrisse. Selline tehnoloogia on võimeline kokku koguma ka ülipeeneid osakesi, mida tavalised filtreerimissüsteemid teha ei suuda.

Tornist on Rotterdamis saanud vaatamisväärsus, mida tulevad uudistama nii linnaelanikud, rahvusvahelised ajakirjanikud kui ka kauged turistid. Oma külastus tuleks plaanida juba varsti, sest Roosengaarde’il ja ta meeskonnal on plaanis viia torn nii Pekingisse, Mumbaisse kui ka Pariisi. Selle plaani rahastamiseks loodi Kickstarter kampaania, mille kaudu oli võimalik ka ise sudukalliskiviga sõrmuse või mansetinööpide omanikuks saada.