Olga Aasav noortele juhtidele: Juhina vastutad kõige eest.
Olga Aasav
|
||
Seekordne postitus on kombineeritud väga inspireerivast jutuajamisest põneva juhi, Olga Aasaviga, kellega käis juhtimisteemal vestlemas Meeli.
Kui soovid olla juht, pead olema ka valmis vastutama kõige eest. Kui oled nõus vastutama ainult oma valdkonna eest, ei ole sa juht, vaid äärmisel juhul vahetuse vanem.
Kujuta ette olukorda, kus soovid oma sünnipäeva mõnes kohvikus pidada, lepid kohviku teenindusjuhiga kokku, et sel ajal ja nii paljude inimestega pead oma sünnipäeva. Kui öeldud päev kätte jõuab, lähed oma sõpradega kohale ja teenindusjuht ütleb, et kahjuks kokka ei ole. Tema on teenindusjuht ja laud on ju ilusti kaetud ning teenindajad viisakad, ainult toitu pole! Pealegi ta rääkis küll kokaga ja tema osa on tehtud.
Tegelikult on nii, et kui sa midagi ära delegeerid ja see ei saa tehtud, pead siiski ise peeglisse vaatama – sa kas ei väljendanud end piisavalt hästi, ei suunanud piisavalt või ei jälginud piisavalt protsessi. Juht peab suutma ka tunnetada, kes saab mõne ülesandega hakkama ja kes mitte. Enamasti tahavad inimesed ikka teistele meelejärgi olla ja kinnitavad, et suudavad asju, millega nad tegelikult hakkama ei pruugi saada. Pole mõtet nüpeldada esimese klassi last, sest ta ei oska lahendada gümnaasiumi ülesandeid.
Kogemus on kõige tähtsam
Juhtidel on väga palju vajalikke omadusi, kuid miski ei ole olulisem kui kogemused. Otse koolipingist tulnud juht ei ole veel juht, selleks saab vaid läbi oma kogemuste õppides.
Räägiksin siinkohal veel ühe loo. Noor tütarlaps sõidab autoga. Järsku lõpetab auto töötamise ja neiu ei tea mida teha. Mitmed noormehed peatuvad järjest ja proovivad probleemi lahendada, aga see ei õnnestu neil. Ühel hetkel peatub üks hallipäine vanamees, tõstab kapoti üles, vaatab ja koputab mõnele kohale ja auto läheb tööle. Viisakusest küsib neiu, palju vanamees selle eest raha tahab. Vanamees vastab, et 1000 eurot. Neiu on kohe šokeeritud, sest vanamees ju kõigest koputas paari kohta. Selle peale ütles aga vanamees, et koputamine maksab vaid ühe euro, ülejäänu tuleneb aga sellest, et ta on 50 aastat kogemusi kogunud ja teadis täpselt kuhu koputada.
Kui soovid saada tõeliseks juhiks, pead tegutsema, sa ei saa oodata, et midagi lihtsalt sinuni tuleb – sa lõikad seda, mida külvad. Mida varem sa alustad, seda parem juht võib sust saada, sest elu on protsess, teekond, ebaõnnestumised on kõige kindlam tee eduni.
Piinlik ei ole kukkuda vaid lamama jääda
Mida kõrgemal tipus sa oled, seda sügavamad on kuristikud, kuhu kukkuda. Aga sellest pole hullu, sa ei tea kunagi, miks tänane situatsioon hea on, see ilmneb alles hiljem. Oluline on see, et oleksid järjepidev, tõuseksid üles, olenemata sellest, mitu korda kukud ja viid asjad lõpuni – juht peab olema järjekindel!
Kui oled eksinud, siis tunnista oma viga. Ära otsi teisi süüdlasi, vaata peeglisse ja ole aus iseenda vastu. Sa pead suutma oma ebaõnnestumised omaks võtta ja teistelt siiralt vabandust paluma. Tunnista ausalt ja ilustamata oma viga, tee seda siiralt ja looda, et sulle andestatakse. Kui sa ei vabanda siiralt, saavad inimesed sellest aru ja võivad pahaseks saada – üksi jäädes ei ole sa enam kellegi juht.
Analüüsi oma vigu
Väga oluline on aga õppida oma vigadest. Korra ühte auku kukkuda ei ole häbiasi, aga mitu korda samasse kohta kukkudes võid lõpuks kaela murda. Vead õpetavad sulle palju, võta need õppetunnid tänuga vastu ja analüüsi, kuidas neid edaspidi vältida saaksid.
Vähemalt sama oluline on ka oma edusammudest õppimine. Mõtle selle peale, miks sa oled täna seal, kus sa oled. Millised tegevused on sulle edu taganud ja aidanud sul sinna jõuda?
Mõelge näiteks suusatajate peale, telekast vaadates tundub suusatamine jube lihtne ja on raske aru saada, miks keegi ei jõua või miks midagi halvasti läheb. Kui aga ise suusad jalga paned ja seda ringi sõita üritad on see aga palju keerulisem kui arvata oskasid. Suusatajad on harjutanud tohutult ja näinud palju vaeva, analüüsinud oma vigu ja õppinud neist. Sama peaksid ka sina tegema, tegutse, tee vigu ja õpi nendest – ainult see tagabki edu.
Väga palju sõltub su enda hoiakutest
Ütleksin ka seda, et maailmas on kõike – head, halba, armastust, õnnetust, raha jpm, see mis aga sinuni jõuab, on su enda teha. Kui oled saanud suure pettumuse osaliseks ja ei suuda sellest kuidagi üle saada ja oled kibestunud, peletad sellega postiivseid inimesi eemale ja koondad enda ümber negatiivseid inimesi.
Lõpetuseks – pea meeles, et sa teed asju enda mitte teiste pärast, kõigile ei saagi alati meeldida, kuid see polegi oluline. Tehes seda, mis just sulle meeldib ja mida oluliseks pead, aitadki kõige paremini kaasa muudatustele, mida maailmas näha tahad.
Väga tabavad ja haaravad näited. Mõnus kirjatükk:)