Priit Kangur: „Astu mugavustsoonist välja ja hakka ise oma elu juhtima!“
Toimetaja: Kaisa Hansen
Priit Kangur on ettevõtlik noor mees, kes on pühendanud oma elu puidu- ja maalikunsti ning heade mõtete loomisele. Pärast pikki rännakuid ja eneseotsinguid on ta avastanud valemi, kuidas oma elu ise õigesse suunda juhtida. Millest siis alustada – kuidas murda lahti harjumuspärastest mõttemustritest ja ületada hirm läbikukkumise eest? Mida teha, et sinu soovid ja eesmärgid ka päriselt täituksid? Kas sa üldse tead, mida sa tegelikult teha tahad? Priit igatahes teab ja soovib, et ka sina julgeksid oma kutsumusele järgneda.
Miks on inimesed stressis ja õnnetud? Arvatavasti ikka sellepärast, et neil on raske ja nad ei naudi elu. Kuid miks nad valivad tee, mis neile ei meeldi? Hea küsimus! Tihtipeale peitub vastus minevikus tehtud „vigades“, kuid kunagi ei ole hilja ennast muuta! Kui tahad „mustast august“ välja tulla, siis.. ei, sul ei ole vaja palju raha. Sa pead üles otsima tegevused, hobid ja valdkonnad, mida sa tõeliselt armastad. Seal peitub suure tõenäosusega sinu „õnnelik tee“. Kui suudad liita oma töö ja naudingu, on lausa super! Mulle meeldib ütlus, et kui midagi teed, siis tee armastusega või üldse mitte! Kui tegevus ei ole sulle meeldiv, aga pead sellega siiski tegelema, siis õpi seda armastama. Usu mind, su elu muutub tänu sellele märgatavalt paremaks.
Kui tahad „mustast august“ välja tulla, siis.. ei, sul ei ole vaja palju raha.
Mina näen elu kui kingitust. See on väärtus, mida ei tohiks lihtsalt ära visata või raisata. Meil on võimalus elada, armastada ja hoida kalleid inimesi, muuta maailm ilusamaks paigaks. Ainult äärmiselt tuim inimene laseb sellise harukordse võimaluse käest. Üks olulisemaid asju, mida endale teadvustada, on see, et kõik on kõigega seotud. Me tekitame oma tegevusega alati mõju. Meie kunagised teod ja isegi mõtted hakkavad meie elu mõjutama. Kuidas saad end õnnelikule eluteele juhtida, kui mineviku taaka kaasas vead?
Minevik, Olevik ja Tuleviku ehitamine
Minevik on loodud õppimiseks, olevik olemiseks ja tulevik loomiseks. Minevikku näen ma kui õppematerjali – see on meie kogemuste pagas. Ilma selleta oleks väärtuslik osa meist puudu. Olgu see täidetud kui tahes negatiivsete või positiivsete sündmustega, seda saab alati kasutada parema tuleviku loomiseks. Oluline on endale teadvustada, et minevikku me muuta ei saa, seetõttu ei ole mõtet seal ka elada. Olevik on olulisim osa meie elust. Vaid olevikus saame teha otsuseid ja tegusid, mis loovad tulevikuks soodsama pinnase. Elame vaba tahte maailmas, kus vabaduse ja võimaluste mõõde on ääretult suur. See tähendab aga ka suuremat vastutust, sest mõtlematute tegudega võime kiirelt hävitada selle, mis meil juba olemas on.
Minevik on loodud õppimiseks, olevik olemiseks ja tulevik loomiseks.
Mineviku tegusid ei saa muuta, kuid muuta saab seda, kuidas need meie tulevikku mõjutama hakkavad. Et tulevik oleks ilus, peame sellele korraliku vundamendi ehitama. Kujutage ette, et ehitate maja. Minevik on vundament, olevik seinad ja tulevik katus. Kui laod seinu ja vundament on nii nihkes, et seinad vaevu püsti seisavad, siis mis õnnelikust tulevikust me siin räägime? Peame juhtimise enda kätte võtma ja püüdma vundamenti kohendada nii, et see oleks kindel ja hea, siis seisavad ka seinad püsti ja katusepanek on vaid suur rõõm!
Minevikku takerdumine ja mugavustsoonist väljarabelemine
Mõista tuleb seda, et me ei ole enam need, kes olime eile või mõned aastad tagasi, oleme pidevas arengus. Oluline on mitte takerduda ja kinni jääda, inimene peab pidevalt liikuma ja arenema. Kui ta jääb kuhugi kinni, siis hakkavad asjad hapuks minema, see on nagu seisev vesi. Mugavustsoonid ja harjumuspärane turvaline keskkond võivad ahistavaks muutuda – see annab märku, et inimese areng on seisma jäänud ning on tarvis edasi liikuda.
Me ei ole enam need, kes olime eile või mõned aastad tagasi, oleme pidevas arengus.
Mõiste „mugavustsoon“ ei tähenda kindlasti seda, et inimesel on seal hea olla. Ta lihtsalt ei julge midagi uut proovida, kuna kardab, et juhtub midagi veel hullemat. Nii jäädaksegi tuttavasse „ruumi” lõksu. Mugavustsoonist väljumiseks on mitmeid nippe. Kõik baseeruvad aga ühele ja samale asjale: tee midagi teistmoodi. See vajab tahtejõudu ja julgust, pead juhtimise enda kätte võtma ja hirmud ületama.
Kui see tundub alguses liiga väljakutsuv, saab ka lihtsamini. Näiteks hakkad asju teadlikult teistmoodi tegema, alustades nt sellest, et muudad oma liikumismarsruuti ehk valid kojuminekuks teise tee, ostad poest veidi teistsuguseid tooteid, riietud teisiti. See on lihtne moodus, kuidas harjuda väikeste muutustega. Tänu sellele julged ka suuri muudatusi lihtsamini ette võtta. Kui see etapp on end ammendanud, siis hakka vastu võtma järjest suuremaid väljakutseid: nt mine suhtle uute inimestega, võta võõras seltskonnas sõna jne.
Abiks võib olla ka väike kirjalik ülesanne: võta ette tühi paberileht, joonista sinna kaks tulpa. Ühele poole kirjuta, mida sulle teha meeldib ja millised on sinu positiivsed omadused. Teise tulpa kirjuta, mida sulle teha ei meeldi ja millega sa enda juures rahul ei ole. Olgu selleks käitumine, suhtumine, soeng vms. Ning hakka vaatama, kas ja kuidas saad pöörata ebameeldivad asjad meeldivateks ning tekitada juurde positiivseid elemente oma elus. Usu mind, see paberileht võib imet teha.
Vaata peeglisse ja aja selg sirgu!
Üks ettekujutus, millega tihti eksiteele satutakse, on arusaam, et elu on võitlus. See paneb inimesed konkurentide rolli, mis võib elu üpris stressirohkeks muuta. Sellisest mustrist ei ole kerge välja tulla, kuid see on võimalik. Kõigepealt pead hakkama ennast aktsepteerima sellisena nagu sa oled ja lõpetama enda võrdlemise teistega. Me oleme kõik unikaalsed ja erinevad, see on fakt. Meil kõigil on omadused, millega saame teistest eristuda ja maailma paremaks muuta. Püüdlused kõrgustesse on väga head, kuid püüdlus teistest parem olla ei pruugi alati hästi lõppeda.
Kõigepealt pead hakkama ennast aktsepteerima sellisena nagu sa oled ja lõpetama enda võrdlemise teistega.
Iga inimene peab õppima ennast usaldama ja armastama. Pole oluline, milline inimene välja näeb. Õnnelikku ja säravat inimest on alati ilus vaadata. Vaata peeglisse ja naerata endale. Õpi nägema, kui ilus sa tegelikult oled, aja selg sirgu, nii tekib ka enesekindlus. Ilu nägemine endas ja enda ümber aitab sellele suuresti kaasa. Ma ise püüan alati näha kõiges positiivset, olen suur optimist ja realist samal ajal. Oskus märgata ilu pisiasjades muudab maailma maagiliseks ja kauniks paigaks.
Julge teisiti mõelda ja eristuda. Tee selgeks, mida sa tegelikult teha soovid! Tihti inimesed isegi ei tea, mida nad tahavad. Minnakse lihtsalt halli massiga kaasa, et olla „normaalne“ ja ühiskonnas aktsepteeritud. Sellisel teel on kerge iseennast ja oma sisemist motivatsiooni ära kaotada. Otsi üles tegevused, mis löövad su silmad särama. Kui sa ei suuda neid kuidagi leida, siis küsi abi mõne tuttava käest. Tihti näeme iseend „kõverpeeglist“, ehk näeb teine sind kõrvalt paremini.
Parim ravim pettumustest ülesaamiseks on…
Erinevad kogemused minevikust (pettumused, halvasti ütlemised, alaväärsustunne, hirmud, hukkamõist jms) võivad meie arengut terve elu takistada. Ravi selle vastu on lihtne: üks võimsamaid tööriistu on andestamine. Paljud arvavad, et halb inimene ei vääri sellist heategu. Kuid heateo teed sa hoopis endale, kivi langeb hoopis sinu südamelt, ning kui see on kukkunud, tunned sa suurt kergustunnet. Andestamine peab aga olema tõeline, mitte vaid tühi sõna. Andestus peab tulema sügavalt sinu seest, nii et sa tunned, kuidas see töötas. See on kui rõhuvast olukorrast vabakslaskmine.
Andestamise teeb lihtsamaks tõsiasi, et sa ei pea selleks kellegagi päriselus kohtuma. Sa saad minna mõttes tagasi sinna olukorda ning andestada inimesele, kes sulle liiga tegi. Olgem ausad, arvatavasti ei teadnud see inimene ka ise, millist valu oma tegevusega sulle põhjustas. Arvatavasti oli ta ise sasipuntras, stressis, pinges, hirmul jne. Sel hetkel käitus ta nii, kuna ei osanud kuidagi teistmoodi. Pea aga meeles, et andestamine on heategu sulle endale, see ei tähenda, et peaksid sind alt vedanud inimest uuesti usaldama.
Kui minevikus tegid ise kellelegi ülekohut, siis palu temalt samamoodi mõttes ja südames vabandust. Kui võimalik, siis tee seda ka reaalselt, usu mind, ta hindab seda kõrgelt!
Kuidas kontrollida seda, millised mõtted meie elu juhivad?
Oma elu juhtimine ja soovide teostamine algab prioriteetide paikapanemisega. Kui väärtushinnangud on selged ja oleme enda jaoks kindlaks mõelnud, miks teatud eesmärgi poole püüdleme, on lihtsam ka oma visioone ellu rakendada. Kui inimese mõtted ja tunded on segased ning muutlikud, on ka soovide realiseerumine kaootiline.
Süsteem on ääretult lihtne: see millele oma elus keskendume, saab jõudu juurde ja muutub üha domineerivamaks. Kui tahame juhtida oma mõttemaailma ja kutsuda ellu soovitud muutusi, peame elimineerima oma elust need asjad, mida meil vaja ei ole. Nt vanad tuttavad, kellega puuduvad ühisjooned. On ütlus: „näita, millised on su sõbrad ja ma näitan, kes oled sina“. Seltskonna valimine on väga suure tähtsusega. Vaata oma eluruumis ringi, millised esemed ja inimesed sind ümbritsevad? Kas soovid neid enda ellu või pärsivad need hoopis sinu arengut?
Mõttejõud ja selle suunamine
Mina näen, et on olemas tumedad ja heledad jõud. Need jõud on meie mõtted – väga lihtne! Mõned mõtted omavad negatiivset mõju: nt viha, kättemaksuiha, kadedus jms. Samal ajal eksisteerivad ka positiivsed mõtted, nagu armastus, hoolimine, rõõm jne. Meie pähe tekib pidevalt igasuguseid mõtteid (ligi 60 000 mõtet päevas). Paljusid neist me isegi ei teadvusta endale. Need tekivad alateadlikult ning on seotud erinevate võrgustikega, millega end ümbritseme. See, milline on keskkond ja inimesed me ümber, oleneb suuresti meist endist. Kui suudad teadlikult oma mõtteid juhtida, otsustad ise, kuidas neile reageerida ning lood võimalused enda elu kujundamiseks ja unistuste täitumiseks.
Soovid täituvad siis, kui oled selleks valmis!
Kui sa ei suuda oma soove talitseda, ei mõtle, mida tegelikult soovid, siis on ka sinu soovide täitumise protsent väike. Seepärast mõtle enne korralikult läbi, ega sinu soovi täitumine kellelegi kahju ei too, eriti sulle endale! Üleöö kalli auto hoovi peale ilmumine võib tähendada paljudele elu unistuse täitumist, kuid sellega võivad kaasneda ka ootamatult suured väljaminekud, inimeste kadedus ning lõppkokkuvõttes lähedastega tülliminek.
Seepärast mõtle enne korralikult läbi, ega sinu soovi täitumine kellelegi kahju ei too.
Kui soovi täitumiseks vajalikud tingimused ei ole veel loodud, jääb see hõljuma ja oma aega ootama. Loomulikult võib ka abivahendeid kasutada: nt närida sireliõisi, vaadata lendavaid tähti või adresseerida soov Jumala või inglite kontole, kuid tegelikult tuleb soovi lihtsalt kergelt mõtetes visualiseerida. Oluline on olla paindlik ning usaldada oma sisetunnet. Soovidele ei meeldi kui sa jääd kinni kindlasse võimalusse, millisel moel see täituma peaks. On parem, kui jätad lahtiseks mooduse, kuidas see sinuni jõuab. Naudi seda protsessi ja eesmärgini kulgemist.
Kui soovid Priidu tegemistest lähemalt teada, vaata lisa SIIT.