Raamatud, mida iga koolilaps ja noor sellel suvel lugeda võiks

Apollo

Suvevaheaeg on kohal! Lisaks kõigele muule toredale, mis suvi endaga kaasa toob on see ka parim aeg lugemiseks. Eesti Lastekirjanduse Keskus ja Apollo on koos kokku pannud nimekirja põnevast lugemisvarast, mis võiks saabunud suvel iga koolilapse ja noore lugemislaual esindatud olla.

Iga tubli koolijüts teab, et suvi pole ainult puhkamise vaid ka lugemise aeg. Kodutööde asemel viiakse kevade lõpus koolist koju pikk kohustusliku kirjanduse nimekiri, mis tuleb suve jooksul läbi töötada. Antud nimistud erinevad kooliti mõnikord üsna suures ulatuses. Nimekirjad koostatakse põhi-  ja keskhariduse riiklikust õppekavast lähtudes, kuid ka koolide endi õppekavade ülesehitus omab tähtsat rolli lõpliku nimistu kujunemisel. See tähendab aga seda, et raamat mis ühes koolis on soovituslik võib olla teises kohustuslik.

Millised raamatud võtta suvel kätte nutiseadmete asemel?

„Uusi laste- ja noorteraamatuid ilmub väga palju. Ainuüksi 2015. aasta jooksul ilmus mitusada uut teost. Nende hulgast eristada eakohast väärtkirjandust on üsnagi keerukas ja komplitseeritud protsess. Oluline on seejuures, et raamatud mis soovitusliku kirjanduse nimistusse lisatakse avardaksid noore inimese silmaringi, sõnavara ning hariksid läbi põnevuse, et huvi lugemise vastu jääks püsima ka tulevikus. Püsiva lugemisharjumuse tekkimisel on määrav osa ka lapsevanemal. Selleks, et lapsed ei loeks kirjandust vastumeelselt, peaks tal olema eeskuju lugeva lapsevanema või teiste pereliikmete näol,“ kirjeldas Apollo müügi- ja turundusjuht Eha Pank. Eha Panki sõnul valitseb ka tänavusel aastal kaupluste müügiedetabelites eelkõige eestikeelne lastekirjandus, mis näitab et vanemad suunavad üha rohkem teadlikult enda lapsi raamatuid lugema. „Ka maikuus kulgeb lasteraamatute müük märgatavalt tõusvas joones. Seda tendentsi saab põhjendada alanud lasteaia- ja koolilõpuperioodiga, kus eriti aktuaalne kingitus lõpetajale näib olevat just raamat,“ märkis Pank.

Millised raamatud võtta aga sellel suvel kätte nutiseadmete asemel?

Apollo ja Lastekirjanduse Keskuse spetsialistid koostasid järgmise soovitusnimekirja:

0-7- aastased:

1. Kertu Sillaste „Ei ole nii!“

2. Anti Saar „Kojamees Urmas“

3. Kairi Look „Piia Präänik kolib sisse“

4. Sergei Sedov „Laste Maailma muinaslood“

5. Indrek Koff „Ilusti“

6. Ulf Stark „Nupuvend“

8-12- aastased:

1. Grigori Oster „Vallatu matemaatika“

2. Edward van de Vendel „Koer nimega Sam“ ja selle järg „Sami saladused“

3. Chris Riddell „Ada Goot ja kummitushiir“

4. Andrus Kivirähk „Oskar ja asjad“

5. Mac Barnett „Kaks kaaki“

6. Ilmar Tomusk „Digipöörane kool“

7. David Walliams „Hirmus õudne hambaarst“

Noored:

1. Reeli Reinaus „Verikambi“

2. Jenny Han „Kõigile poistele, keda olen kunagi armastanud“

3. Sarah Moore Fitzgerald „Lootuse õunakook“

4. E. Lockhart „Me olime valetajad“

5. Anthony Horowitz „Horowitzi õudus“ 1. ja 2. raamat

6. Leslye Walton „Ava Lavenderi iseäralikud ja kaunid kannatused“

7. Ina Bruhn „Minu faking perekond“

„Suviseks lugemiseks on valikusse võetud laste- ja noorteraamatud, mis haakuvad hästi tänapäeva aktuaalsete teemade ja probleemidega ning puudutavad lugejate tundemaailma. Ära ei tohi unustada ka rõõmu, mida raamatud oma tegelaste lõbusate ja põnevate seikadega lugejatega jagavad,“ lisas Eesti Lastekirjanduse Keskuse arendusjuht Anneli Kengsepp.