Riina Varts: Kiri noorele juhile.

Riina Varts

Riina VartsRiina Varts on on tegelenud inimeste juhtimisege pea 20 aastat. 90ndate alguses tegutses ta peaminister Mart Laari sekretariaadi juhina, ta on osalenud Hansapanga ühinemistes ja brändi-arendusprojektides, panustanud juhtide arengu-programmide loomisesse ning tulemus- ja talendijuhtimissüsteemi arendamisse, Viimased 5 aastat on ta tegutsenud personalijuhina Eesti Energias. Lisaks on ta paralleelselt juhtinud ka Eesti personalitöö arendamise ühingu PARE juhatust. Riinal on suhtlemistreeneri kutse ja personalijuhtimise kõrgeima taseme kutse, ta on läbi viinud erinevaid koolitusi nii kodu- kui välismaal.

Seekordne postitus on kirjutatud kirja vormis. Autor leidis, et selline formaat oleks lihtsam ja isiklikult puudutavam, pöördudes otse meist igaühe poole.

Tere Peeter,
soovin Sulle õnne ja edu Sinu uues ametis!

Teadsin alati et Sinust ühel päeval juht saab. Selleks olid Sul olemas kõik peamised eeldused. Mäletan selgelt meie esimest kohtumist viis aastat tagasi. Sulle on ikka meeldinud Su töö, see valdkond, milles tegutsed. Oled olnud kirglik ja teinud oma tööd südamega.

Oled täna oma alal üks tunnustatumaid eksperte. Nüüd seisab Su ees väljakutse tippspetsialistist juhiks kasvada. Kõik ei saa sellega hakkama. Mul on olnud kurb vaadata kuidas mõne inimese edutamisega talle tegelikult karuteene tehtud on. Kes siis vastutab? Inimene ise, muidugi, aga see on ju tegelikult ka tööandja vastutus. Tuleb mõelda enne kui inimese elu juhitooli pakkumisega ära rikutakse. On ka teisi viise tunnustamiseks kui edutamine.

Esmalt tuleb meil analüüsida kas silma jäänud tippspetsialistil on eeldused kasvada juhiks. Küllap nõustud minuga selles, et oma ala süvatundmisest ei piisa, vaja on ka soovi inimestega tegeleda. Hea juht on kombinatsioon teadmistest, oskustest, isiksuseomadustest ja suhtlemisoskusest. Veel on väga oluline inimese motivatsioon, tahe juhtida. Olen näinud liiga palju juhtumeid, kus inimene on nö ”ära räägitud” juhi rolli. Vähesed neist õnnestuvad.

Mõeldes nüüd Sinu peale tundub mulle, et lisaks huvile oma ala vastu oled Sa alati mõelnud ”suurelt”, vaadanud asju helikopterilt, näinud nende omavahelisi seoseid. Lisaks on Sind huvitanud inimene, tema tegude ja mõtete tagamaad. Nii et eeldused õnnestumiseks on vägagi olemas, Peeter.

Nüüd on vaja alustada olulisimast – eesmärgist. Uuringud ütlevad, et silmapaistvatel juhtidel on üks ühine tunnus: nad teavad täpselt kuhu nad minna tahavad. Eesmärgi olemasolu, nimetagem seda siis unistuseks või visiooniks, on väga oluline. Siit saab alguse inspiratsioon. Ei mäletagi enam kust lugesin ilusat mõtet selle kohta: inimesed järgnevad Sulle ainult siis, kui nad sind ees minemas näevad, kui nad usuvad, et Sa tead õiget teed ja kui ka nemad tahavad sihtkohta jõuda.

Kindlasti oled elus kogenud seda, et ühise ja jagatud eesmärgi juurest saab alguse koostöö. Kui siht ja suund on olemas, saab tegutsema hakata. Sinu kui juhi roll on nüüd oma meeskonna jaoks olemas olla, pakkuda inimestele igapäevast tuge ja tunda huvi kuidas neil läheb. Räägi, suhtle, küsi. Kui töötajal on raskusi, tuleb teda aidata, vajadusel arendada, vahel ka ära saata.

Väga oluline asi igapäevases juhtimises on tagasiside. Konstruktiivne, aus ja avatud tagasiside on tõelise arengu võti. Ja ma loodan väga, Peeter, et Sinust saab juht, kes ikka ka endale tagasisidet küsib, kes julgeb tunnistada oma vigu ning olla ses osas oma alluvatele eeskujuks. Nii sageli peegelduvad juhi käitumine ja hoiakud tagasi tema meeskonnaliikmete pealt. Juhte jäljendatakse, paraku ka ebaprofessionaalseid juhte.

Kas olen Sulle rääkinud muutuste juhtimisest, kaasamisest, õiglasest protsessist? Ära neid asju kunagi unusta. Muutused ja areng on elus väga olulised. On aga üldteada, et muutused toovad kaasa vastupanu. Ka kõige mõistlikumate ja üldiselt vajalikuks tunnistatud muutuste puhul on see nii. Kaasamine aitab seda vastupanu ületada. Teatavaks võtmisest tõelise pühendumiseni on väga pikk tee, Peeter. Vahel nimetatakse seda ka õiglaseks protsessiks. Iga inimese vajadus on saada koheldud individuaalselt, õiglaselt ja lugupidamisega. Me kõik tahame aru saada miks ja mitte ainult mida otsustati.

Igapäevane juhtimine on täis vastuolusid, küllap saad Sinagi sellest ühel päeval aru, Peeter. Juhtidena peame me olema kord otsustavad, kord konsensust otsivad ja leidvad. Me peame teadma kuidas tagada nii globaalsete kui ka lokaalsete huvide kaetus. Me peame suutma usaldada ja märkamatult ka kontrollima, peame oskama oma aega hästi planeerida ja juhtida, samas vajadusel paindlikud ning kättesaadavad olema. Olla ”pildil” või tagaplaanil, selles on küsimus. Juhina saavutame me tulemusi läbi oma meeskonna. Enam ei saa me pidevalt esil olla oma isiklike erialateadmistega. Nartsissistlikud juhid ei suuda ennast kunagi piisavalt tahaplaanile seada, neil on liiga palju tegemist iseenda eksponeerimisega. Nad ei märka toetada teisi. Aga mis ma Sulle sellest…

Peeter, selleks, et kõige eelpoolkirjeldatuga toime tulla on vaja kõigepealt ennast hästi tunda. Olen kindel, et inimene peab kõigepealt oskama juhtida ennast, alles siis saab teda lasta teisi juhtima. On oluline, et teaksid oma mõju, teeksid vahet asjadel mida Sa muuta saad ja neil, millega leppima pead. Ära kunagi unusta, et Sa ei saa muuta teisi inimesi, küll saad Sa muuta oma käitumist nende suhtes.

Vabanda, sattusin vist liiga hoogu.

Võtan oma kirja lõpetuseks kokku selliselt: oma visiooni ja tea, mida tahad. Armasta ennast ja seda, mida teed. Räägi seda, mida teed ja tee seda, mida räägid.

Tee oma tööd südamega, Peeter, aga ära unusta et selle liigsest südamessevõtmisest pole kasu ei Sulle ega Su meeskonnale. Kui peaksid tundma end oma töös üksi, otsi mind üles. Räägime.

jõudu Sulle,
Riina


4 kommentaari

 1. Erik ütleb:

  Väga inspireeriv kiri! Selliseid kirju võiks tihedamini saada 🙂

 2. Liis ütleb:

  Wow, see andis parajalt julgust, enesekindlust ja tasakaalutunnet!
  Ma ei tea, kas mulle meeldis see, et tegemist on kirjaga, või mõjutas mind sisu, ent nii või teisiti aitas iseenda kogemusi ja soove tagasi- ja edasivaatlikult korrata. 

  Suur tänu! 😀

 3. Vallo Saar ütleb:

  5+ Riina