Teadke, kus te olla tahate III
Noored inimesed, eriti ettevõtlikum osa neist, kipuvad sageli pikemalt mõtlemata uute väljakutsete ja sihtide suunas tormama. Üha vähem jääb aega tõsiselt läbi mõelda, milleks kogu see rabelemine, kuhu välja jõuda tahetakse ja kuidas oma pingutustest ikkagi maksimum võtta. MIINA MARIETTE KÜÜSMAA istus maha eesmärgistamise coach’i Raimo Ülaverega ning tegi kokkuvõtte sellest, kuidas oma sihtides ning eesmärkides selgust saada.
Sarja esimest artiklit loe siit.
Sarja teist artiklit loe siit.
NB! Käesolev artikkel ei eelda eelmiste lugemist, kuid kõik kolm osa täiendavad teineteist.
Teekond, mitte sihtpunkt
Järjest enam asju kukub lahtrisse “pean tegema” ja see sulle ei meeldi. Sa tunned, et oled lõksus, mille oled iseendale üles seadnud. Valikuid näikse jäävat aina vähemaks. Hakkab tunduma, et kontroll libiseb käest. Parema tuleviku ja ilusa elu lootus hakkab tasapisi tuhmuma. Sa lepid vaikselt sellega, et järjest suurem osa unistusi jääbki kättesaamatuks. Ei tundu just kuigi meeldiv stsenaarium, kas pole?
Paljud inimesed on vähemalt mõnes elu punktis mõelnud, et saavad lubada endale õnnelik olemist siis, kui nad on saavutanud mingi kindla eesmärgi. Ühiskond surub meile peale kaht täiesti erinevat arusaama. Kaht arusaama, kuidas oleks õige, mis justkui välistavad teineteist. Esimene neist leiab, et edu peamine idee on, et olemaks motiveeritud, peab olema millegagi mitte rahul. See eeldab, et edu on võimalik saavutada vaid juhul, kui oled pidevalt rahulolematu sellega, mis sul praegu on, sellega, kus sa praegu oled. Teine koolkond leiab, et inimesed peaksid olema eluga rahul just sellisena nagu see on. Et sinu elu on ideaalne, et sina ise oled juba ideaalne ja sul on lihtsalt vaja sellest aru saada.
Kas nii ongi?! Kas edu saavutamiseks peab elu lõpuni rahulolematu olema või on edu võrdsustatav stagnatsiooniga? Muidugi mitte. On võimalik olla õnnelik ka sel ajal, kui sa pürgid oma unistuste poole. Väljend “edu on teekond, mitte sihtpunkt” võib olla klišee, mis aga ei tähenda, et see poleks tõsi. Oma parima elu leidmise ja elamise põhialus on selle nautimine igal sammul.
Kahanev piirkasulikkus
Majanduses on printsiip, et mida rohkem sa midagi saad, seda vähem väärtuslikuks see muutub. See kannab nime kahanev piirkasulikkus ja on kohaldatav ka elule laiemalt. Kui sul pole üldse raha ja sa teed hea diili, mille tulemusena teenid näiteks 10000 eurot, on see sinu jaoks kindlasti suur asi. Miljonärina aga ei oleks 10000 lisaeuro saamine just kuigi suure tähtsusega. Kui sa asutad oma ettevõtte, siis esimese kliendi võitmisega kaasneb tohutu adrenaliinitulv, kuid kui sul on juba üle 100 lojaalse kliendi, siis ühe lisandumine ei paku enam seda sama tunnet. Teisisõnu, eesmärgid ja tulemused, mis alustades tunduvad tohutult väärtuslikud, muutuvad vähemväärtuslikuks, mida enam sa sarnase iseloomuga tulemusi saavutad.
Kuidas aga hoida end motiveerituna? Nipp on asja, mida sa teed, armastamises. Inimesed, kes tunnustavad omaenda tööd kui kunsti ja kes armastavad oma tööd, on need, kes on pikaajalises plaanis motiveeritud, kes on oma tööd tehes õnnelikud.
Yale’i Ülikoolis praktiseeriva töörahulolu uurija Amy Wrzesniewski kohaselt käivad inimesed tööl kolmel põhjusel:
1) Suurem osa inimesi käib tööl selleks, et arved ära maksta.
2) Natuke vähem on inimesi, kes käivad tööl selleks, et teha karjääri – kõrgema palga, parema saatuse, suurema auto nimel. Need on need inimesed, kes on pidevalt rahulolematud. Need inimesed on kõige eredamad näited “edu on sihtkoht, mitte teekond” arusaamast elu kohta.
3) Kolmandad on inimesed, kes tunnevad, et nende töö on nende kutsumus. Kes omistavad oma tööle mingit tähenduslikkust. Kes tunnetavad, et nende töö ongi tähtis, et nende töö toob näiteks ühiskonnas muutusi esile, et neil on oluline roll, nendest sõltutakse, et nad kuuluvad kuhugi. Ja nagu selgus eespool, on selgelt võimalik omistada oma tööle isiklik subjektiivne väärtus, oma tööd endale tähendusrikkaks pidada.
Kuna enamik meist veedab väga palju aega tööd tehes, kasvatab oma väärtuste mõistmine ning püüdlemine ameti poole, mis nende väärtustega kooskõlas oleks, töörahulolu ning suurendab märkimisväärselt ka üldist rahulolu eluga.
Isegi kui sa ei saa oma töö eest tasu, pead oma väärtustega arvestama, kui tahad sellest ajast parimat võtta ning kindlustada, et too aeg oleks võimalikult rahuldustpakkuv ja tähendusrikas. Nipp on selles, et kui sa teed tööd, mis on sinu väärtustega kooskõlas, kui sa teed tööd, mida sa armastad, siis saad sa olla õnnelik enne ja pärast oma eesmärkide saavutamist.
Leia oma anded
Rahulolematus objektiivselt mõistetava eduga (vt. artiklisarja teist osa) on otseselt seostatav sellega, et sa teed ilmselt tööd, milles sa võid, kuid isegi ei pruugi osav olla, aga mida sa eriti ei naudi. Ainult see, et sa milleski osav oled, ei tähenda, et sellega tegelemine sinu väärtustega kooskõlas oleks.
Me võime ära õppida kõige tõhusamad käitumisviisid, kuid kui need käitumismallid ei aita meil tagada meie suurimaid sihte ja soove, kui need ei toeta seda, mis on meile tähtis, siis tekivad sisekonfliktid ja puudub seesmine kooskõla, mis on vajalik tõelise edu tagamiseks. Kui inimene küll saavutab midagi, kuid ta ise tahaks tegelikult midagi muud, siis ei ole ta õnnelik ega rahul. Või kui inimene jõuab küll lõpuks oma eesmärgini, kuid peab selleks tegema asju, mis ei ole kooskõlas tema väärtustega, on tulemuseks sisemine rahutus.
Koosta nimekiri kümnest asjast, mida sa hästi teed. Hinda iga tegevust skaalal 1-10, kus 10 on “selle tegevuse suhtes olen tõesti kirglik” ja 0 “mulle ei läheks üldse korda, kui seda oma ülejäänud elu jooksul kunagi ei teeks”.
Siis vaata asju, millele andsid hindeks 7 või rohkem. Kui paljude asjadega neist sa praegu oma aega sisustad? Milliseid lihtsaid muudatusi saaks teha, et veedaksid rohkem aega nende asjadega tegeledes?
Me peame oma unikaalsetest annetest ja tugevustest teadlikuks saama ning suutma neid vähemalt iseendale välja öelda. Peame nende üle uhkust tundma ja neid nii enda kui teiste hüvanguks kasutama. Enda annete leidmine tõstab olulisel määral enesehinnangut ja suurendab austust enese vastu. Kui sa oma andeid ei tea või neid töö juures kasutada ei saa, siis tüütab töö sind varem või hiljem ära. Ja vastupidi – kui saad oma loomupäraseid tugevaid külgi töö juures rakendada, siis naudid töötamist palju rohkem. Sa jõuad tulemusteni kiiremini kui teised. Siis on ka tasu tavaliselt suurem. Arenda oma tugevaid külgi. Pane need enda heaks tööle!
Nüüd koosta nimekiri asjadest, mida sa teha armastad. Selles nimekirjas võib olla asju, milles sa osav oled, kuid mida sul pole kunagi võimalust teha, asju, mida teed keskpäraselt, kuid milles sooviksid parem olla, ning asju, mida armastad teha, kuid mida sul pole võimalust teha piisavalt tihti saamaks teada, kas oled nendes osav või mitte. Hinda taas iga tegevust skaalal 0-10. Seekord tähendab 10 “veedan peaaegu kogu oma aja seda tehes” ning 0 tähendab “tean, et mulle meeldiks seda teha, kui mul vaid võimalus oleks”. Seekord vaata asju, millele panid hindeks 7 või vähem. Milliseid muutusi saaksid teha oma töös ja elus, et saaksid veeta rohkem aega tegeldes asjadega, mida armastad?
Lõpuks keskendu asjadele, mida armastad teha, kuid milles sa veel eriti osav ei ole. Tee plaan paremaks saamiseks. See võib tähendada regulaarset harjutamist, lisatreeningud või lihtsalt elus selliste muutuste tegemist, mis annaks sulle aega nende asjadega sagedamini tegeleda. Selgelt pole see miski, mis ühel tõelisel noorel liidril üle jõu käia võiks.
Ole järjepidev! Järjepidevus on võti, mis aitab sul minna sinna, kuhu soovid. Geeniuste definitsiooni elementideks on just järjepidevus ja loovus, lisaks oskus aru saada ka sellest, et kui idee ei tööta, peab oskama sellest loobuda ning teha midagi muud – olla paindlik. Oluline on meeles pidada, et tihti ei ole küsimus plaanis tervikuna, vaid üksnes mõnes selle väikeses osas.
Võibolla valdavad sind nüüd vastuolulised tunded, sest valikute mõju näib suur ja pikaaegne. Siin tulevad mängu hirmud – inimestele ei meeldi sõna lõpmatus, selle praktikas kohaldumisest rääkimata. Kaks eelnevat artiklit on rõhutanud territooriumi avastamise olulisust. Võta kätte ning mine ja katseta! Miski ei sunni sind kuskile pidama jääma, kui sa just ise selleks alust ja eeldusi ei loo. Kui sa hoiad teadvustatult silmad võimaluste ees lahti, siis ei ole mitte ükski asi lõpmatult seesama. Isegi siis, kui sa tõesti jäädki selle ühe ameti juurde.
Alati on võimalik uusi külgi ja nüansse leida. Selleks loo endale vahefinišid, kus vaatad üle oma väärtused, oma uued kogemused, mõtestad enda jaoks, miks sa midagi teed ja kas peaksid selle tegemisega jätkama või astuma sammu edasi, võibolla aga hoopis tagasi. Elu on võimalusterohke, mitmekesine ja piisavalt pikk, et proovida erinevaid asju.
Loo tõepõhi ütlusele “tehke tööd, mida armastate ning te ei tööta ainsatki päeva oma elus”!
Kokkuvõtteks
Sinu olevik on sinu olevik. Sinu minevik on sinu minevik. Sinu tulevik võib olla hoopis teistsugune. Võim luua uut tulevikku ei sõltu sind ümbritsevatest asjaoludest; see sõltub vaid sinust endast. Ainult sind on õnnistatud võime (ja vastutusega) otsustada, mis peaks sinu jaoks tähtis olema.
Kui oled välja selgitanud, mis sinu jaoks kõige tähtsam on, oled võimeline looma alusmüüri tulevikule, mis on põnev, rahuldust pakkuv ning milles on kõik, millest sa kunagi unistanud oled.
Vähesed rajad siin elus on õiged või valed, seega on tähtis, et teeksid valikuid, mis on sinu jaoks õiged. Ära raiska energiat, püüeldes kellegi teise unistuste poole. Ära tee seda, mida arvad end tegema sunnituna ega aja taga ideaale, mida enda arvates peaksid püüdma. Selle asemel selgita välja, mis on sinu jaoks tõeliselt tähtis ning kujunda oma edu iseenda unistuste, väärtuste ja ideaalide baasil.
Ma ei luba sulle, et iga sinu unistus tegelikkuseks saab, kuid kui tead, millised sinu unistused on, on sul palju parem võimalus luua tegelikkus, mis neid hõlmab. Pead uskuma mitte ainult seda, et suudad selle eluni jõuda, vaid ka seda, et sa tõesti oled oma unistuste elu väärt.
Võtab aega, et elus muutusi teha, et sinu raske töö tulemused paistma hakkaksid ning unistused teoks saaksid. Kuid kes ihkab võimatut, saab võimalikust parima!
Artiklis on kasutatud mõtteid ja väljakirjutusi järgmistest raamatutest, mis kuuluvad ka soovitusliku kirjanduse hulka: Anthony Robbinsi “Sisemine jõud”, Carolyn Boyes’i “Kuidas jõuda OMA SOOVIDE täitumiseni”, David Gershoni ja Gail Straubi “Enese teostamine”, Dominique Bertolucci “Teie parim elu” ja Peep Vainu “Kõige tähtsam küsimus”.